نکاتی درباره سفر به ژاپن:
 
 
کشور ژاپن با جمعیتی معادل 127 میلیون نفر در دورترین نقطه شرق آسیا واقع شده و دور تا دور آن را آب فرا گرفته است. نژاد مردم ژاپن زرد و اکثریت آنان بودائی و یا پیرو آئین شنتو و اقلیتی مسیحی می باشند.
 
علاوه بر ژاپنی ها، مهاجرین چینی و کره ای بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. حدود صد هزار نفر از مردم ژاپن مسلمان می باشند و جمعیت ایرانیان در ژاپن، بیش از دوازده هزار نفرگزارش شده است.
 
اختلاف ساعت بین تهران و توکیو در 6 ماه اول سال 5/4 و 6 ماهه دوم 5/5 ساعت عقب تر از توکیو است.
 
واحد پول کشور ین نامیده می شود که ارزش برابر آن درمقابل دلار آمریکا در حال حاضر هر دلار حدود 120 ین می باشد. ارزش ین در برابر ریال ایران هم در حال حاضر هر ین برابر با حدود 76 ریال است.
 
ژاپن کشوری جزیره ای است که در امتداد شمال شرقی ساحل قاره آسیا قرار گرفته و مرکب از 4 جزیره عمده و 6848 جزیره کوچک مجموعا 6852 جزیره می باشد و 377727 کیلومتر مربع وسعت دارد.
 
نظر به این که جزایر ژاپن از شمال به جنوب گسترده شده اند این کشور آب و هوای متنوع و اقیانوسی دارد. مهمترین ایام بارندگی ژاپن در تابستان و در ماه های ژوئن و ژوئیه است و همه ساله هنگام فرارسیدن پاییز با طوفان های موسمی مواجه می شود.
در این کشور بازداشت بخاطر جرایم جزائی می تواند خیلی طولانی باشد و مقررات زندانهای این کشور بسیار سختگیرانه است.
 دولت ژاپن در مبادی ورودی و حتی در مراکز پست مقررات کنترل بسیار شدیدی را اعمال می نماید
توصیه می شود هیچ سندی را که متوجه مطالب آن نشده اید و یا به زبان ژاپنی می باشد امضاء نکنید چون پس از امضای سند، اصلاح آن تقریبا غیر ممکن می باشد.
پرداخت انعام در هتل ها، پمپ بنزین ها و مراکزی از این قبیل در ژاپن مرسوم نیست .
شبکه ملی راه آهن کار آمد، مطمئن و امن و نسبت به دیگر وسال نقلیه ارزان و مناسب است توصیه می گردد برای سفر به دیگر شهرهای این کشور از قطار سریع السیر استفاده شود.
زبان مردم ژاپن، ژاپنی است و زبان های خارجی بویژه زبان انگلیسی علیرغم پیشرفت های صنعتی این کشور رواج چندانی ندارد. بنابراین رانندگان تاکسی، پلیس و مقامات بیمارستان قادر به تکلم به زبان انگلیسی نمی باشند. لذا همراه داشتن مترجم یا فرهنگ لغت فارسی، حاوی عبارات روزمره ژاپنی الزامی است
مسافران خارجی در سفر به ژاپن می توانند در فروشگاه هایی که مالیاتی به خرید تعلق نمی گیرد با ارائه گذرنامه مشروط بر اینکه از زمان ورود فرد به ژاپن بیش از شش ماه نگذشته باشد تا بیش از ده هزار ین بدون پرداخت مالیات خرید نمایند.
+ نوشته شده در  یکشنبه 15 بهمن1385ساعت 8:25 قبل از ظهر  توسط سپیده  | در اساطير ژاپن، خورشيد و ماه برادر و خواهرند.  خدابانوي خورشيد، آماتراسو ( Amaterasu  ) است و دودمان امپراتوري ژاپن،‌خود را از تبار او مي‌دانند. روزي آماتراسو خشمگين از تندخويي برادر ( ماه ) نهان مي‌شود و سر در غاري فرو مي‌برد و بدين‌گونه سراسر جهان را تاريكي فرا مي‌گيرد. خدايگان به چاره‌جويي برمي‌خيزند و چنين مي‌شود كه بر سر در پناهگار آماتراسو به رقص و پايكوبي مي‌پردازند. او نيز با كنحكاوي سر از پناهگاه خويش بيرون مي‌كشد و چهره‌اش در آينه‌اي كه براي تاباندن نور او بر جهان تدارك شده بود، نمايان مي‌شود و جهان از تاريكي مي‌رهد. بدين ترتيب، آينه به يكي از نمادهاي خاندان سلطنتي تبديل مي‌شود.
 
 
 
يك ضرب‌المثل ژاپني:
 
  
هانا يوري دانگو
 
 
Hana yori dango
 
كيك برنجي بهتر از گل است.
 
اين ضرب‌المثل براي كساني به‌كار مي‌رود كه ماديات را به معنويات ترجيح مي‌دهند.
 
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه 12 بهمن1385ساعت 2:25 بعد از ظهر  توسط سپیده  | در فرهنگ ژاپني، حصير يكي از سنتي‌ترين كف‌پوش‌هايي است كه اتاق‌ها را با آن فرش مي‌كنند. اتاق‌هاي ژاپني به‌طور سنتي با حصيرهاي يك اندازه و يك‌شكل ( تاتامي ) مفروش مي‌شود. تاتامي در اصل اتاق ويژه‌اي بوده است كه ژاپني‌ها براي خوشگذراني و مهمانداري از آن بهره مي‌گرفته‌اند. اتاق‌هاي تاتامي معمولا براي عزيز‌ترين ميهمانان در نظر گرفته مي‌شود.
 
 
غذاهاي ژاپني سالم‌تر از غذاهاي آمريكايي‌اند:
 
پژوهشگران ژاپني دريافته‌اند كه بسياري از ژاپني‌ها معتقدند غذاهاي سنتي آنها كه ماده اصلي‌اش ماهي و ويژگي اصلي‌اش كم‌چرب بودن است، بسيار سالم‌تر از بشتر غذاهاي آمريكايي و براي طول عمر مفيدتر است.
 
ژاپني‌ها از معدود مردم جهانند كه بيشترين طول عمر را دارند و پژوهشگران اين طول عمر را به غذاهاي ژاپني نسبت مي‌دهند. اميد به زندگي براي زنان ژاپني 86 و براي مردان ژاپني 79 سال است.
 
مسافرت با قطار:
 
 همان طور که می دونید، حمل و نقل در ژاپن بسیار گران است و سریع ترین و ارزان ترین راه استفاده از قطار و مترو است. یکی از شهرهای بسیار دیدنی در ژاپن، شهر بسیار زیبای توکیو است. در صورتی که قصد دارید در مدت یک یا دو روز از چندین جای توکیو دیدن کنید، مناسب ترین راه تهیه ی بلیط های یکروز معتبر است. این بلیط ها به چند شکل عرضه می شود و شما بسته به اینکه از چه مسیرهایی استفاده خواهید کرد میتوانید یکی ازبلیط های زیر را انتخاب کنید:
 
بلیط توکیو فوری کیپو ( Tokyo Furii Kippu)
قیمت: 1580 ین (کودکان: 790 ین)، قابل استفاده در کلیه خطوط جی آر به استثنای قطارهای اکسپرس، متروی توکیو، و ساب وی، اتوبوس ها و ماشین های شهری تویی. با تهیه ی این بلیط، در طول روز می توانید هر چند بار که بخواهید از این خطوط استفاده کنید. این بلیط را می توانید از ایستگاه های جی آر، آژانس های مسافری جی آر (ویو پلازا)، ایستگاه های مترو و ساب وی تویی و دفاتر فروش اتوبوس های تویی تهیه کنید.
 
بلیط جی آر یکروز معتبر توکیو ( توکونایی پاس) Tokunai Pass
قیمت: 730 ین (کودکان: 360 ین)، قابل استفاده در خطوط جی آر که در 23 منطقه مرکزی توکیو رفت و آمد می کنند (به استثنای قطارهای اکسپرس) هر چند بارکه مایل باشید. این بلیط را می توانید از ایستگاه های جی آر و آژانس های مسافری جی آر (ویو پلازا) تهیه کنید.
 
بلیط یکروز معتبر تویی (ایچی نیچی جوشا-کن) Ichinichi Josha-ken
قیمت: 700 ین (کودکان: 350 ین)، قابل استفاده در ساب وی ها، اتوبوس ها و ماشین های شهری تویی. قابل تهیه از ماشین های بلیط فروشی در ایستگاههای سا ب وی تویی، کانترهای ایستگاهها و دفاتر فروش بلیط های اتوبوس تویی.
 
بلیط یکروز معتبرمتروی توکیو (ایچی نیچی جوشا-کن) Ichinichi Josha-ken
قیمت: 710 ین (کودکان: 360 ین)، قابل استفاده در تمامی مسیرهای متروی توکیو برای هر چند بار که بخواهید. قابل تهیه از ماشین های بلیط فروشی در ایستگاههای مترو و کانترهای ایستگاههای اصلی متروی توکیو.
 
بلیط یکروز معتبرمتروی توکیو و تویی (کیوتسو ایچی نیچی جوشا-کن)
قیمت: 1000 ین (کودکان: 500 ین)، قابل استفاده در تمامی مسیرهای متروی توکیو و تویی برای هر چند بار که بخواهید. قابل تهیه از ماشین های بلیط فروشی در ایستگاههای متروی توکیو و تویی و کانترهای ایستگاههای اصلی متروی توکیو. این نوع بلیط پیش فروش نمی شود.
 
ادامه دارد...
+ نوشته شده در  یکشنبه 8 بهمن1385ساعت 8:37 قبل از ظهر  توسط سپیده  | بنا به درخواست  عزیزان  در مورد  ژاپن، مطالبی جمع آوری کردم که تقدیمتان میشود ...
این شما واین هم  ژاپن:
ژاپن کشوري است در شرقي‌ترين بخش خاور دور در قاره آسيا. زبان مردم اين کشور زبان ژاپني است.
 ژاپني‌ها در زبان‌شان به ژاپن، نيهون (NIHON) مي‌گويند. نيهون از دو واژه NICHIو HON تشکيل شده‌است! NICHI يعني خورشيد و HON يعني ريشه! و در اصطلاح عام به دليل اينکه ژاپن اولين سرزميني است که خورشيد از آنجا طلوع مي‌کند مي‌گويند سرزمين آفتاب.
 
دوران نوين ژاپن با به تخت نشستن امپراتور موتسوهيتو در سال۱۸۶۸ ميلادي  آغاز شد.،اصلاحات بسياري در ساختار اداري، حکومتي و نظامي صورت گرفت و ژاپن به يک قدرت جهاني تبديل شد (که توانست چين را در جنگ نخست چين و ژاپن، و روسيه را در جنگ روس و ژاپن شکست دهد). در اين دوره، ژاپن توانست بر تايوان، کره و شبه‌جزيره ساخالين سلطه يابد.
 
در جنگ جهاني اول، ژاپن از متفقين بود. در جنگ جهاني دوم، ژاپن يکي از دول محور به‌شمار مي‌رفت و با متفقين مي‌جنگيد. پس از جنگي درازمدت در اقيانوس آرام، ژاپن بيشتر متصرفات خود را از دست داد و در انتها پس از فروافتادن بمب اتم در هيروشيما و ناکازاکي، ژاپن بدون قيد و شرط تسليم شد.پس از اشغال توسط آمريکا، با يک برنامه پيگير توسعه صنعتي و کمک آمريکا، ژاپن به رشد اقتصادي چشمگيري دست يافت و به يکي از بزرگ‌ترين اقتصادهاي دنيا بدل شد.
 
ژاپن به عنوان يکي از پيشگامان عمده در صنعت و تکنولوژي دنيا شناخته شده‌است.
در بخش صنايع ژاپن به عنوان يکي از پيشرفته ترين کشورها در زمينه توليد اتومبيل، تجهيزات الکترونيکي، ماشين ابزار، فولاد و فلزات غيرآهني، کشتي سازي، صنايع شيميايي و نساجي و نيز صنايع غذايي فرآوري شده محسوب مي‌شود. اين کشور داراي چندين شرکت بين المللي با مارک‌هاي معتبري همچون تويوتا ، هوندا ، سوني ، نيسان ، سيتي زن و ... مي‌باشد.
ادامه دارد...
+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 بهمن1385ساعت 12:26 بعد از ظهر  توسط سپیده  | Copyright © 2008 - Designed By amir abtahi