سلام

با اینکه با یهودیها میانه خوبی ندارم اما بعد از دیدن این مطلب که بی ربط به لهستان هم نیست خیلی دلم برایشان سوخت. شما هم بخوانید:

طی دوران هولوکاست، میلیونها زن شکنجه و کشته شدند. اما در نهایت، آنچه آنها را آماج حمله نازی ها قرار می داد، در اصل طبقه بندی آنها براساس سلسله مراتب نژادی نازی ها یا گرایشهای مذهبی و سیاسی آنها بود، نه جنسیت آنها.

نازی ها تمام یهودیان، اعم از مرد و زن را مورد آزار و شکنجه قرار داده و در نهایت به قتل رساندند. اما حکومت نازی ها اغلب زنان- چه یهودی و چه غیر یهودی- را در معرض شکنجه های بی رحمانه ای قرار می دادند که گاه ویژه جنسیت قربانیان بود. ایدئولوژی نازی ها کولیان، زنان، زنان لهستانی و زنان از کارافتاده ساکن در آسایشگاه ها را نیز مورد هدف قرار داد.
اردوگاه های اختصاصی و مناطقی معین در اردوگاه های کار اجباری ویژه زندانیان زن در نظر گرفته شده بود. نیروهای اس اس در ماه مه 1939 راونسبروک- بزرگترین اردوگاه کار اجباری مخصوص زنان- را افتتاح کردند.

 زمانی که سربازان روس این اردوگاه را در سال 1945 آزاد ساختند، بیش از 100000 زن در آن زندانی بودند.

هدف نازی ها نابودی کامل تمام یهودیان، صرف نظر از سن یا جنسیت را ترغیب می کرد. مأموران اس اس و پلیس این سیاست را با اسم رمز "راه حل نهایی" اجرا می کردند. این مأموران هم زنان و هم مردان را در صدها محل در خاک اشغالی شوروی به صورت دسته جمعی تیرباران کردند. در طول عملیات تبعید، زنان باردار و مادران فرزندان کوچک همیشه "ناتوان از کار" نامیده می شدند. آنها به مراکز کشتار فرستاده می شدند و در آنجا اغلب در زمره اولین گروه هایی بودند که توسط مأموران اردوگاه به اتاق های گاز فرستاده می شدند.

مقامات آلمانی در محله های یهودی نشین و اردوگاه های کار اجباری زنان را تحت شرایطی به بیگاری می کشیدند که اغلب منجر به مرگ آنها می شد. پزشکان و محققان آلمانی از زنان یهودی و کولی به عنوان سوژه های آزمایش های عقیم سازی و دیگر آزمایش های غیراخلاقی استفاده می کردند. در اردوگاه ها و محله های یهودی نشین، زنان بطور اخص در معرض خطر ضرب و شتم و تجاوز جنسی قرار داشتند. زنان باردار یهودی اغلب سعی بر مخفی کردن بارداری خود داشتند، وگرنه وادار به سقط جنین می شدند.

 زنانی که از لهستان و اتحاد جماهیر شوروی برای بیگاری به حکومت رایش تبعید شده بودند، مورد ضرب و شتم یا تجاوز جنسی قرار می گرفتند یا برای بدست آوردن غذا، مایحتاج و یا وسایل ابتدایی آسایش خود وادار به برقراری رابطه جنسی می شدند.

 اکثر کارگران مجانی زن لهستانی، روس یا یوگسلاویایی در اثر روابط جنسی با مردان آلمانی باردار می شدند. اگر کودکان این زنان- طبق تشخیص کسانی که به اصطلاح "متخصصان نژادی" محسوب می شدند- "قابلیت آلمانی شدن" را نداشتند، آنان معمولاً مجبور به سقط جنین می شدند، یا مجبور به وضع حمل تحت شرایطی دشوار در مکان های موقتی می شدند به نحوی که مرگ نوزادان را تضمین کند، و یا بدون غذا یا مراقبت های پزشکی به منطقه ای فرستاده می شدند که از آنجا آمده بودند.

در لهستان، زنان به عنوان پیک های خبررسان به محله های یهودی نشین خدمت می کردند. بسیاری از زنان به جنگل های شرق لهستان و اتحاد جماهیر شوروی می گریختند و در واحدهای مسلح پارتیزانی خدمت می کردند.

منبع

تاسف برانگیزه.......

+ نوشته شده در  دوشنبه 17 تیر1387ساعت 11:37 بعد از ظهر  توسط سپیده  |  معرفی دو شهر مهم در لهستان:

وَرشَو (به زبان لهستانی Warszawa تلفظ وَرشاوا) نام پایتخت کشور لهستان می‌باشد. این شهر همچنین بزرگ‌ترین شهر لهستان می‌باشد.

شهر ورشو- پایتخت لهستان- در دو سوی ساحل رودخانه ویستولا قرار دارد. ورشو- شهری با 1.3 میلیون نفر جمعیت- پایتخت دولت تجدید حیات یافته لهستان در سال 1919 بود. پیش از جنگ جهانی دوم، این شهر مرکز اصلی حیات و فرهنگ یهود در لهستان به شمار می رفت.

خاطرات دو خلبان از ورشو

 

کراکو یا کراکوف (Kraków) یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای کشور لهستان است.شهر کراکو در جنوب لهستان واقع شده است. اين شهر بر خلاف ورشو که در جريان جنگ به ويرانه ای تبديل شد، در عمل دست نخورده باقی ماند. ...
 

 Rynek Glowny - Main Square میدانی در کراکو ، لهستان 

 بزرگترین میدان در اروپا  و حتی بهترین  آنها  ، جذاب به نحوی از هر نقطه ای در شهر بسوی آن جذب می شوید. تمام  مسیرها در شهر کراکو  لهستان به آن ختم می شود. هر چه به آن نزدیکتر می شوید سر زندگی  خیابان را در آن بیشتر لمس می کنید .  در هر لحظه  نقطه ای برای حس کردن و جذب شدن وجود دارد.

عکسهای تماشایی دیگری از کراکو

عکسهای بسیار زیبا از لهستان

ادامه دارد...


 

+ نوشته شده در  دوشنبه 10 تیر1387ساعت 0:26 قبل از ظهر  توسط سپیده  | سلام

 امیدوارم عذر منو بابت تاخیرم بپذیرید .چون در سفر هستم دسترسی ام به اینترنت محدود است.اما قول می دهم در هر فرصتی که به دست می آورم به همه شما سر بزنم.

لهستان به درخواست محمد(ایلام سرزمین ناشناخته ها)

جمهوري لهستان يكي از كشورهاي اروپاي مركزي است كه تاريخ طولاني دارد و طي سال‌هاي گذشته رشد اقتصادي خوبي را تجربه كرده است.
لهستان از غرب با آلمان، از جنوب با جمهوري چك و اسلواكي، از شرق با اوكراين، بلاروس و ليتواني و از شمال با روسيه و درياي بالتيك همسايه است.

نام بين‌ا‌لمللي جمهوري خلق لهستان پولند (Poland) و نام محلي آن پولسكا است.

مي‌گويند بيش از هزار سال پيش در سرزمين كنوني لهستان قومي زندگي مي‌كرد كه به نام «له» مشهور بود.

وقتي نخستين بار در لهستان دولت مستقلي تشكيل شد نام اين كشور را از نام اين قوم گرفتند. البته بعدها اين كشور نام قوم پولني كه آنها هم در اين كشور مي‌زيستند، را براي خود برگزيد.

اولين خاندان سلطنتي لهستان خاندان «پياست» است. اين خاندان مدت چهارصد سال يعني از قرن دهم تا 1370ميلادي در لهستان سلطنت كرد.

ادوارباستاني وتاريخي كشور لهستان مانند ادوار تاريخي بسياري ازملل متمدن روي زمين آميخته به افسانه وقصص و حكايات اغراق آميز و شگفت انگيز است.

بنابر اسناد قطعي ومطمئن آغاز تاريخ كشور ملت لهستان رابايد از نيمه اول قرن10ميلادي (قرن 4هجري )محسوب داشت كه با مقايسه باتاريخ ايران از آغاز زمامداري هخامنشيان تاريخ لهستان مدت پانزده قرن جوانتر وجديدتر است.

حدود ده قرن پيش بعضي از اقوام اسلاو مانند پولانها ويسلانها و سيلزينها درتحت فشاراقوام ژرمني نژاد ازمساكن اصلي خود رانده شده دركناره هاي رودهاي وارتا ،ويستول وادرسكونت اختيارنموده و هسته مركزي دولت لهستان رابراي مقابله با اقوام مهاجم و متعرض تشكيل دادند.

اقليتهاي زيادي نظير اوكراينها ،يهوديها،روسهاي سفيد،آلمانيها ،روسها،چكها،ليتوا‌نيها ،روتني ها و غيره درلهستان سكونت دارند .

يكي از نژادهاي كهن كشور لهستان نژاد قرائيم است .« قرا‌ئيم ها» فرقه‌اي يهودي با سوابق يكهزارودويست ساله مي باشند كه آداب و سنن تلمودي ومتأخر برتورات رابه عنوان احكام شريعت قديمتر از اسلام مي شناسند.منشاء قرا‌ئيم ها درايران و عراق بوده است و به تدريج درخاورميانه و شبه جزيزه بالكان پراكنده شده‌ا‌ند.سقوط ا‌مپراطوري بيزانس باعث شدكه مراكز زندگي و تجمع اين مردمان به شبه جزيره كريمه وليتواني و لهستان انتقال يايد.بازوال امپر‌اطوري عثماني درسراسر اروپا پراكنده شدند وجوامع قرائيمي اروپا نسبت به نواحي ديگر به خصوص آسيا رشد وبرتري يافتند .

قوم بيابانگرد ديگري كه منشاء ايراني داشتندو اززمان هرودت شناخته شده بودند ودرقرون نخستين مسيحي درسراسر استپهاي اروپاي شرقي ومركزي پراكنده بودندكه بعدها به عنوا‌ن اجداد مردم لهستان شناخته شدند.

قابل ذكر است كه از اواخر قرن شانزدهم به بعد شكل لباس لهستاني از مشرق زمين به اين كشور وارد مي شد وبه هيچ وجه علاقه‌وتوجهي به شكل ونوع لباس غربي نداشنند.درحقيقت لباس اشراف لهستان به پوشاك وظواهردرباريان امپراطوري‌عثماني‌يااشراف‌زمان‌صفويه شباهت داشت.

لهستانيها الگوهاي لباس وزروزيوروتجملات راازمدلهاي هنري كه الهام‌بخش‌ذوق‌وقريحه سرشار‌مردم مشرق زمين بخصوص ايرا‌نيان كه ازدير باز داراي فرهنگ وهنرغني وقابل اهميت وبي نظيري بودندالهام مي گرفنند.

درژوئن سال 1941 آلمان تمام خاك لهستان را اشغال كرد .در طول جنگ دوم جهاني شش ميليون لهستاني كه نيمي از آنها يهودي بودند، كشته شدند و بيش از 5/2 ميليون نفر نيز به كار اجباري گرفته شدند.

ادامه دارد...

+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 تیر1387ساعت 12:33 بعد از ظهر  توسط سپیده  | Copyright © 2008 - Designed By amir abtahi