اين کشور زيبا که تصاوير زيباي طبيعت  آن در لوکيشنهاي سه گانه ارباب حلقه چشمها را جادو ميکند از دو جزيره اصلي تشکيل شده است که جزاير شمالي و جنوبي ناميده ميشوند …

کوه کوک در نیوزلند

 نيوزيلند سرزمينی كوهستانی است و حدود سه چهارم اين سرزمين بيش از 200 متر (650 فوت ) از سطح دريا ارتفاع دارد و بيش از نيمی از آن دارای پوشش جنگلی است . بلندترين قله ، كوه كوك (Mount Cook) در آلپ جنوبی (3764 متر / 12349 فوت) در جزيره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از مرغزارهای خشك ساحل شرقی جدا می كنند .

 در ساحل غربی بارش باران بسيار زياد است (معمولا سيل آساست ) و در بسياری ازمناطق بيش از 500 سانتيمتر ( 200 اينچ) در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دوجزيره خشك تر هستند مثلا در اوكلند (Auckland) در زمستان حدود 12 روز درماه باران می بارد . درشهرهای اصلی نيوزيلند نيز بادهای شديدی می وزد و ولينگتون ،بادگيرترين پايتخت دنيا است كه براستی لقب " شهر بادی " (THE WINDY CITY) كه مردم به آن داده اند ، برازنده آن است. (تصویر پایین)

ولینگتون

نيوزيلند يكی از زيباترين و بكرترين كشورهای جهان است و حدود 30 درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشكيل شده است . اين كشور بخاطر منابع طبيعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، يخچال ها ، آبدره ها ( درياچه ها) ، رودخانه ها و پوشش گياهی فراوان، مورد توجه است ،بخصوص جزيره جنوبی كه مناظر كوهستانی دست نخورده بسيار و صنعت اسكی پررونقی در فصل زمستان دارد.

گزارش تصویری از زیبایی های نیوزلند

عکس هایی از صبح زود در طبیعت زیبای نیوزلند

 بيش از سه چهارم جمعيت چهار و نيم ميلوني نيوزيلند در جزيره شمالي ساکنند و درصد مهمي از اين جمعيت در کنار مهم ترين و بزرگترين شهر اين کشور اوکلند زندگي ميکنند …  تمامي جمعيت نيوزلند مهاجر هستند يا از نسل مهاجران يعني بغير از شمار اندکي مائوري Maori که از هفتصد سال پيش در نيوزلند زندگي ميکردند ، بقيه جمعيت نيوزلند از حدود 145 کشور جهان به نيوزلند مهاجرت کرده اند که اکنون نيوزلندي ناميده ميشوند ….….

زندگی در نیوزلند:

پول رايج : دلار نيوزيلند( NZ$) است.هزينه زندگی مناسب و غذا، كالا ها و خدمات ضروری نسبتا ارزان هستند. كالاهای وارداتی مثل وسايل نقليه موتوری و اجناس الكتريكی، گران هستند ، اگر چه درسالهای اخير قيمت های به معنای واقعی كلمه كاهش يافته اند.
قيمت مسكن : ميانگين قيمت برای خانه ويلايی سه خوابه از 80000دلار نيوزيلند در اتاگو تا 200000 دلار نيوز يلند در اوكلند ( گران ترين شهر ) متفاوت است و ميانگين آن حدود 160000 دلار نيوزيلند است. آپارتمان ها اغلب گران تر از خانه های ويلايی و خانه های نيم مستقل اند چرا كه همه در بخش های مركزی شهر واقع شده اند، در حاليكه اكثر خانه ها در حومه شهرها قرار دارند (زندگی در مركز شهر در سال های اخير مد شده است ). قيمت هايی كه در آگهی ها درج می شوند معمولا حدود 10 درصد بالاتر از ارزش واقعی ملك دربازار هستند.
وام محلی برای خريد مسكن : وام هايی تا 80 درصد قيمت ملك را می توانيد از همه بانك های اصلی وانجمن های ساختمان سازی دريافت كنيد. حداكثر دوره بازپرداخت 25 سال است، اگر چه رويه جاری ، 20 يا حتی 15 ساله است .
اجاره : معمولا درنيوزيلند ملك اجاره ای به آسانی قابل دسترسی است ، اگر چه ممكن است در شهرهای دانشگاهی يافتن آن دشوار باشد. اولكند و ولينگتون گران ترين مناطق برای اجاره هستند و اجاره يك آپارتمان كوچك در حدود 200 دلار نيوزيلند درهفته و برای يك خانه در حدود 300 دلار نيوزيلند در هفته است . خارج از اين دو شهر ، می توانيد انتظار پرداخت مبلغی به ميزان 50 درصد كمتر از مبالغ ذكر شده در بالا را داشته باشيد . مسكن اجاره ای معمولا به صورت غير مبله اجاره داده می شود و دوره اجاره معمولا حداقل 12 ماه است .

لوازم شخصی : افراد مقيم دائم می توانند كالاهايی را كه 12 ماه تحت مالكيت داشته اند ( از جمله اتومبيل ) بدون پرداخت گمركی وارد كنند، هر چند در اين مورد محدوديت هايی اعمال می شود.

شما با يک پرواز سه ساعت و نيمه ميتوانيد به شرق استراليا پرواز کنيد و براي پرواز به ساير نقاط آسياي جنوب شرقي مانند سنگاپور ، توکيو يا هنگ کنگ حداقل يک پرواز ده ساعته در پيشرو خواهيد داشت .  تهران داراي پرواز مستقيم به اوکلند Auckland (( يکي از مهمترين شهرهاي نيوزلند و حتي مهمتر از ولينگتون Wellington پايتخت اين کشور )) يا هيچ نقطه ايي در جنوب پاسيفيک نيست و شما براي پرواز به نيوزلند بايد از يکي از فرودگاه هاي ساير کشورها مانند امارات و يا ………… غيره اقدام کنيد .

 

فعلا اين رو داشته باشيد تا در ادامه ميريم روي بحث شيرين قوانين مهاجرتي  و نکات بیشتر از  زندگی در نیوزلند...

تا بعد

ادامه دارد...

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ شهریور۱۳۸۸ساعت ۱:۴۳ قبل از ظهر  توسط سپیده  | Copyright © 2008 - Designed By amir abtahi